JIRÁSKOVO DIVADLO
HISTORIE
Na místě dnešního Jiráskova divadla byla r. 1907 vybudována městská tělocvična. Z objektu tělocvičny rozhodl MNV r. 1932 vybudovat Jiráskovo divadlo. Původní tělocvična sloužila do té doby mimo jiné k pořádání alegorických her (balet v maskách, akrobacie) většinou s vlasteneckým zaměřením. V době válečné zde byly pořádány různé apely. Promlouvalo se zde k mnoha spolkům a sdružením (zdravotní sestry, dělníci). Koncem války se stává sál Jiráskova divadla ubytovnou pro uprchlíky. Prostory Jiráskova divadla chátrají a po válce je náročné vše znovu zprovoznit.
Město vydává rozhodnutí o zřízení divadla a 28. října 1945 je Jiráskovo divadlo opět slavnostně otevřeno. Pořádá se zde spousta slavnostních představení, např. každoroční oslavy narozenin Eduarda Beneše. V r. 1959 je zde slavnostní koncert Spojených pěveckých sborů a zaznívá zde Šostakovičova píseň „O lesích“. Koncem 70. let probíhá v Jiráskově divadle rozsáhlá rekonstrukce, po níž je divadlo znovu otevřeno. V 80. letech je zde mimo řadu především divadelních představení souborů z celé republiky, také natočen jediný televizní přenos „Města mého kraje“. Tato televizní estráda byla pravidelně pořádána pro vyznamenané pracovníky, tentokrát z České Lípy (Vagónka, Uran).
V roce 1992 začíná působit v prostorách Jiráskova divadla Umělecká agentura AGNEZ, která má objekt v dlouhodobém pronájmu od Města Česká Lípa. Od roku 2005 Jiráskovo divadlo přechází zpět do správy Města Česká Lípa a stává se součástí p. o. Kulturního domu Crystal.
DIVADELNÍ KLUB JIRÁSEK
„Jirásek“ vznikl v roce 1926. Po letech tvorby i přestávek začal díky Majce Jiřičkové systematicky pracovat v roce 1968. V osmdesátých letech vznikl další proud kolem Věrky Zavřelové.
V té době začal v „Jirásku“ jako režisér pracovat – doposud herec – Václav Klapka. Jeho inscenace byly uváděny na Jiráskových Hronovech, soubor vystupoval několikrát i v zahraničí. Vrcholem těchto zájezdů byla účast na mezinárodním festivalu v japonské Jokohamě v říjnu 1989. Pro tehdejší Československou televizi byla natočena hra „Jak se vám líbí…“ a Klapkova úspěšná dramatizace „Mistra a Markétky“.
Po Listopadu 1989 sklidil DKJ úspěch s Havlovým „Vyrozuměním“ v podobě čteného divadla. První celovečerní inscenací po r. 1989 byla v r. 1993 hra „Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho“ v pohostinné režii Miroslava Koláře, který se souborem nadále spolupracuje jako herec. Režiséři M. Jiřičková a V. Klapka začali po pauze opět pracovat v r. 1994.
V 90. letech se DKJ rozšířil o řadu mladých herců a v r. 2000 posílen o dalšího režiséra a herce – Františka Zborníka, jehož první inscenací s DKJ je z roku 2001 hra „na druhé straně řeky“. Vedle inscenací V. Klapky i tato byla uvedena na Jiráskově Hronově.
Od roku 1968 bylo do dnešní doby nastudováno 90 titulů (večerní inscenace, poezie, pohádky) pod vedením dvanácti režisérů.
„Pes baskervilský“ režiséra Václava Klapky, který je rovněž autorem dramatizace románu, je další inscenací DKJ. S předchozí inscenací V. Klapky „Višňový sad“ se soubor zúčastnil mezinárodního divadelního festivalu v Chuncheonu (Jižní Korea) v srpnu 2004. Následuje inscenace r. 2006 „Holmesiáda“ autora a režiséra V. Klapky. Poslední hrou je „Penzion“ F. Zborníka, který měl premiéru 20. 4. 2007.
